election.ekantipur.com
Local Election 2079
NP
|
EN
Province
Province 1
Madhesh Province
Bagmati Province
Gandaki Province
Lumbini Province
Karnali Province
Sudurpaschim Province
District
Municipality or Rural Municipality
Search
Partywise Elected Candidates
2.6K
Shares
Facebook
Twitter
Messenger
Viber
Whatsapp
Maoist Centre
Partywise Candidates
-- Select Party --
Nepali Congress
CPN-UML
Sanghiya Loktantrik Rastriya Manch
Rastriya Janamukti Party
Maoist Centre
CPN (Unified Socialist)
Janata Samajwadi Party
Rastriya Prajatantra Party
Mangol National Organization
CPN (Maxist Leninist)
Kirat Khumbuwan Sajha Party
Loktantrik Samajwadi Party
Unnat Loktantra Party
Nepal Bibeksheel Party
Nepal Loktantrik Party
Janamat Party
Maulik Jarokilo Party
Bibeksheel Sajha Party
Nepal Samabeshi Party
Nepali Janata Dal
Aamul Pariwartan Mashiha Party
Nepal Pariwaar Dal
Rastriya Janamorcha
CPN Maxist (Puspalal)
Khambuwan Rastriya Morcha Nepal
Nepal ka lagi Nepali Party
Janasamajwadi Party Nepal
Rastriya Prajatantra Party Nepal
Nepal Workers' and Peasants' Party
Nepali Congress (BP)
Nagarik Unmukti Party
Nepal Sadbhawana Party
CPN Maoist Socialist
CPN (Socialist)
Pichada Barna Nishad Dalit Janajati Party
Nepal Janata Party
Rastriya Samajwadi Party Nepal
Nepal Sanghiya Samajwadi Party
Sachet Nepali Party
Janata Pragatisheel Party
Bahujan Shakti Party
Tarai Madhesh Loktantrik Party
Rastriya Sadbhawana Party
Bahujan Ekata Party
Samajik Ekata Party
Rastriya Janata Party
Etihasik Prajatantrik Janata Party Nepal
Bahujan Samaj Party Nepal
Sanghiya Loktantrik Rastriya Manch (Tharuhat)
Nepal Sushashan Party
Adhunik Nepal Samajwadi Party
Tamshaling Loktantrik Party
Janajagaran Party Nepal
Rastriya Nagarik Party
Nepa Rastriya Party
CPN Nationalist
Rastriya Yatharthawadi Party
Nationalist Peoples' Party
Prajatantrik Party Nepal
Samajwadi Kendra Nepal
Nepal Communist Party Pariwartan
Nepal Dalit Party
Deshbhakta Samaj
Rastriya Mukti Aandolan Nepal
Sajha Party Nepal
District
Mun / VDC
Mayor :
Vice Mayor
Vote
Taplejung
Phaktanglung
Razan Limbu
2,660
Elected
Mikwakhola
Dandu Sherpa Lama
2,174
Elected
Maiwakhola
Bijay Prakash Wanem
2,609
Elected
Sidingba
Krishna Kumari Kadariya
2,376
Elected
Sirijangha
Chitra Kumar Limbu
3,546
Elected
Panchthar
Kummayak
Mahendra Bahadur Khadka
2,758
Elected
Tumbewa
Khadga Sundar Sambahamfe
2,707
Elected
Falelung
Mahendra Hang Jawegu
5,214
Elected
Falgunanda
Thakur Singh Nembang
5,015
Elected
Phidim
Radha Krishna Neupane
9,036
Elected
Miklajung
Amar Raj Makhim
6,065
Elected
Morang
Miklajung
Dinesh Poudel
5,626
Elected
Sunsari
Dharan
Aindra Bikram Begha
20,510
Elected
Dhankuta
Chhathar Jorpati
Gita Gurung
4,387
Elected
Sankhuwasabha
Makalu
Man Kala Rai
2,759
Elected
Bhojpur
Aamchowk
Ashok Rai
3,686
Elected
Sita Rai
3,561
Elected
Ramprasad Rai
Tham Bahadur Rai
3,077
Elected
Shadananda
Pramila Rai
7,257
Elected
Terhathum
Aathrai
Bali Raj Ingnaam
4,080
Elected
Okhaldhunga
Chisankhugadhi
Nishanta Sharma Bastola
3,198
Elected
Khotang
Khotehang
Udim Bahadur Rai
3,728
Elected
Jhantedhunga
Aruna Devi Rai
2,881
Elected
Diktel Rupakot Majhuwagadhi
Bishan Rai
10,438
Elected
Sakela
Birsika Rai
2,012
Elected
Solukhumbu
Thulung Dudhkoishi
Ashim Rai
4,049
Elected
Sabita Rai
3,800
Elected
Mapya Dudhkoshi
Gaurab Rai
3,077
Elected
Udayapur
Tapli
Dhunga Raj Biswakarma
1,787
Elected
Rautamai
Birendra Kumar Magar
4,305
Elected
Limchungbung
Major Kumari Rai
2,051
Elected
Saptari
Khadak
Jay Prakash Chaudhari Tharu
5,882
Elected
Chhinnamasta
Raju Devi Yadav
2,472
Elected
Siraha
Mirchaiya
Shrawan Kumar Yadav
5,233
Elected
Jiwachi Devi
5,070
Elected
Dhanusha
Mithila Bihari
Shobha Devi Sah
3,330
Elected
Sabaila
Kari Ram Yadav
4,212
Elected
Rahima Khatun
4,699
Elected
Sarlahi
Chandranagar
Geeta Devi Mahato
3,860
Elected
Balara
Rama Shankar Prasad Kushwaha
4,643
Elected
Koshila Devi
4,351
Elected
Ramnagar
Raja Babu Yadav
4,081
Elected
Geeta Devi
3,523
Elected
Bagmati
Bharat Kumar Thapa
11,357
Elected
Leela Kumari Muktan
10,879
Elected
Hariwan
Ramesh Budhathoki
7,002
Elected
Rautahat
Durga Bhagwati
Shambhu Kumar Singh
4,204
Elected
Shila Devi
2,679
Elected
Bara
Jitpur Simara
Rajan Poudel
18,743
Elected
Sindhuli
Ghanglekh
Shankar Man Ghalan
2,983
Elected
Golanjor
Jwala Prasasd Neupane
4,242
Elected
Tinpatan
Dhan Bahadur Pulami
8,399
Elected
Dudhouli
Dinesh Adhikari
15,838
Elected
Marin Thakur
Bimarsha Muktan
5,194
Elected
Sunkoshi
Dipa Bohora Dahal
5,376
Elected
Hariharpurgadhi
Braj Dhwaj Waiwa
4,729
Elected
Ramechhap
Doramba
Main Kumar Moktan
6,270
Elected
Sunapati
Thulo Kancha Tamang
5,398
Elected
Gita Bista (Chaulagain)
5,357
Elected
Dolakha
Kalinchok
Kul Bahadur Budathoki
5,718
Elected
Gaurishankar
Bishwash Karki
4,751
Elected
Bigu
Sanjeev Wali
4,100
Elected
Shailung
Rimal Babu Shrestha
4,918
Elected
Sindhupalchowk
Chautara Sangachowkgadhi
Krishna Prasad Sapkota
11,072
Elected
Jugal
Resham Syangbo
5,572
Elected
Balefi
Ganga Bahadur Tamang
4,666
Elected
Lisangkhu Pakhar
Raju Lama (Tamang)
3,925
Elected
Kavrepalanchowk
Khanikhola
Indra Bahadur Theeng
4,485
Elected
Chaurideurali
Renuka Chaulagain
6,228
Elected
Temal
Dalman Thokar
6,551
Elected
Namobuddha
Ratna Bahadur Lama
8,187
Elected
Bethanchowk
Tara Rana Timalsina
4,498
Elected
Bhumlu
Prem Bahadur Bhujel
5,792
Elected
Mahabharat
Kanchha Lal Jimba
4,891
Elected
Roshi
Mim Bahadur Waiba
6,672
Elected
Lalitpur
Mahankal
Dolma Maya Gole
3,152
Elected
Bagmati
Bhakta Bahadur Darlami Magar
4,692
Elected
Bhaktapur
Madhyapur Thimi
Vijaya Krishna Shrestha
12,102
Elected
Nuwakot
Kakani
Suman Tamang
4,909
Elected
Mithu Maya Lama Tamang
4,174
Elected
Kispang
Arjun Prasad Neupane
3,712
Elected
Tadi
Sanju Pyakurel
3,397
Elected
Tarkeshwar
Hari Prasad Rimal
4,658
Elected
Dupcheshwar
Shankar Bahadur Thapa
4,473
Elected
Makuri Tamang
4,433
Elected
Panchakanya
Tej Bahadur Tamang
4,354
Elected
Bimala KC
4,007
Elected
Belkotgadhi
Jagat Bahadur Gurung
13,222
Elected
Bidur
Prabha Bogati
12,860
Elected
Shivapuri
Vir Bahadur Tamang
4,720
Elected
Dhading
Khaniyabash
Sekke Man Tamang
1,837
Elected
Gangajamuna
Rameshwore Simkhada
5,038
Elected
Gajuri
Ganesh Lal Shrestha
6,308
Elected
Tripurasundhari
Dev Raj Dharel
6,034
Elected
Thakre
Yantra Bahadur Thapa
9,431
Elected
Nilakantha
Deepak Vishwakarma
9,693
Elected
Benighaṭa rorang
Krishna Bahadur Thapaliya
7,680
Elected
Rubi valley
Ram Singh Tamang
2,792
Elected
Makwanpur
Kailash
Bal Kumar Malla Thakuri
4,088
Elected
Thaha
Bishnu Bahadur Bista
9,719
Elected
Bakaiya
Bhakta Bahadur Khatri
9,522
Elected
Bagmati
Sarkesh Ghalan
7,384
Elected
Makawanpurgadhi
Man Kumari Pakhrin (Nepali)
6,110
Elected
Manahari
Sita Pulami Magar
6,470
Elected
Raksirang
Banastam Theeng
4,839
Elected
Chitwan
Bharatpur
Renu Dahal
52,030
Elected
Gorkha
Ajirkot
Deepak Devkota
3,787
Elected
Anita Bhujel
3,532
Elected
Gandaki
Dipak Timilsina
6,326
Elected
Gorkha
Krishna Bahadur Rana
8,964
Elected
Chumnubri
Nima Lama
1,624
Elected
Laxmi Gurung
1,565
Elected
Dharche
Laxman Gurung
3,771
Elected
Sunita Gurung
3,779
Elected
Palungtar
Biwas Chintan
6,072
Elected
Bandana Pandey
5,579
Elected
Barpak Sulikot
Bhishnu Prasad Bhatta
5,719
Elected
San Maya Gurung
5,765
Elected
Bhimsenthapa
Lok Prasad Banjara
5,651
Elected
Shahid Lakhan
Ramesh Babu Thapa Magar
5,474
Elected
Indira Tiwari
4,996
Elected
Lamjung
Dudhpokhari
Chhetra Bahadur Gurung
2,568
Elected
Rainas
Pushparaj Khanal
5,886
Elected
Tanahun
Anbukhaireni
Shukra Chuman
3,940
Elected
Durga Aryal
2,848
Elected
Devghat
Bhuwan Singh Gurung
3,721
Elected
Shuklagandaki
Khum Bahadur BK
10,232
Elected
Manang
Nason
Bed Bahadur Gurung
913
Elected
Parbat
Jaljala
Dipak Acharya
4,792
Elected
Phalebas
Shova Kumari Chhetri
6,327
Elected
Myagdi
Dhaulagiri
Resham Pun Magar
2,812
Elected
Beni
Jyoti Lamichhane Paudel
7,043
Elected
Baglung
Galkota
Famlal Niure
6,039
Elected
Tarakhola
Dhan Bahadur Bika
2,285
Elected
Nisikhola
Prem Bahadur Gharti Magar
5,000
Elected
Baglung
Raju Khadka
12,427
Elected
Gulmi
Chandrakot
Yubaraj Khatri Chhetri
5,700
Elected
Dhurkot
Bhsal Pokhrel
6,089
Elected
Malika
Devi Ram Aryal
6,176
Elected
Rurukshetra
Yadu Gyawali
5,817
Elected
Palpa
Ribdikot
Narayan Bahadur Karki
5,704
Elected
Rainadevi Chhahara
Yubaraj Thapa
6,307
Elected
Arghakhanchi
Bhumekasthan
Bal Krishna Banjade
7,558
Elected
Kapilvastu
Sudhodhan
Hom prakash Choudhary Kurmi
5,103
Elected
Pyuthan
Gaumukhi
Mahabir Rana Magar
4,346
Elected
Jhimruk
Pit Bahadur Mahatar Kshetri
5,929
Elected
Pyuthan
Vishnu Bahadur Yogi
9,323
Elected
Mandavi
Navaraj Adhikari
3,676
Elected
Rolpa
Thawang
Rishi Keshav Budha Magar
2,122
Elected
Sharmila Budha Magar
2,122
Elected
Pariwartan
Suk Bahadur Budha Magar
3,311
Elected
Kala Devi Khatrini
3,387
Elected
Madi
Amar Singh Gharti Magar
3,830
Elected
Jay Puri Gharti Magar
3,966
Elected
Rolpa
Surendra Thapa Gharti
7,603
Elected
Gita Acharya
7,741
Elected
Lungri
Bharat Kumar Thapa
4,964
Elected
Dil Kumari Gurung
4,740
Elected
Sunchhahari
Dhan Bahadur Pun Magar
3,439
Elected
Nan Kala Gharti
3,492
Elected
Sunil Smriti
Mani Ram Budhathoki
6,062
Elected
Meena Thapa
6,037
Elected
Dang
Gadhawa
Yam Narayan Sharma Pokharel
6,909
Elected
Banglachuli
Tulsi Ram Pun Magar
5,749
Elected
Rapti
Prakash Bista
6,898
Elected
Bardiya
Badaiyatal
Himalaya Tripathi
9,367
Elected
Rajapur
Deepesh Tharu
9,807
Elected
Mankala Kumari Choudhary
10,086
Elected
Banke
Khajura
Damabr Bahadur BK
10,990
Elected
Nawalparasi West
Palhīnandana
Vaiju Prasad Gupta
4,381
Elected
Bardaghat
Rudra Prakash Upadhyaya
14,595
Elected
Eastern Rukum
Putha uttar ganga
Puni Raj Gharti
3,913
Elected
Bhupendra Budha
4,059
Elected
Bhume
Hom Prakash Shrestha
3,975
Elected
Sabina Budha
3,951
Elected
Sisne
Krishna Regmi
3,779
Elected
Western Rukum
Aathbiskot
Rabi KC
7,379
Elected
Dhankumari Shahi
7,265
Elected
Chaurjahari
Pushpa Wadi
6,882
Elected
Ishwari Kumari Sharma
7,002
Elected
Triveni
Ganesh Kumar KC
5,129
Elected
Raj Kumari Reule
5,143
Elected
Banfikot
Tara Budha KC
4,560
Elected
Sanibheri
Birkha Bahadur Bista
6,019
Elected
Kamala Roka Pun
5,958
Elected
Salyan
Kapurkot
Prakash Bharari
3,240
Elected
Damra
Nim Bahadur KC
4,464
Elected
Juna Malla Chanda
4,466
Elected
Bangad kupinde
Karna Bahadur Budhathoki
7,466
Elected
Bagchaur
Sumnima DC Oli
6,614
Elected
Dhorchaur
Ram Bahadur Basnet
2,035
Elected
Surkhet
Chaukune
Khadka BK
5,476
Elected
Dailekh
Naumule
Chabiram Subedi
3,200
Elected
Bhagawatimai
Ganesh Bahadur Thapa
2,846
Elected
Jajarkot
Chhedagad
Chandra Bahadur Thapa
7,968
Elected
Nalgad
Dammar Bahadur Rawat
5,599
Elected
Barekot
Nar Bahadur Giri
3,663
Elected
Dolpa
Jagadulla
Nara Singh Rokaya
770
Elected
Amrita Bohora
759
Elected
Mudkechula
Datt Bahadur Shahi
1,404
Elected
Duda Rokaya
1,458
Elected
Humla
Adanchuli
Karna Rokaya
1,996
Elected
Kharpunath
Gyan Bahadur Singh
1,772
Elected
Tajakot
Lalkesh Jaisi
1,810
Elected
Namkha
Prem Bahadur Lama
1,323
Elected
Sarkegad
Chandra Singh Karki
3,269
Elected
Simkot
Bijay Bhandari
2,882
Elected
Kalikot
Khandachakra
Ganesh Bahadur Shahi
2,926
Elected
Naraharinath
Kamal Kumar Shah
2,917
Elected
Pachaljharana
Dev Raj Shahi
2,362
Elected
Alkina Bam
2,398
Elected
Palata
Bishnu Bahadur Rokaya
2,292
Elected
Alai Pura Jaishi
1,743
Elected
Mahawai
Khem Bahadur Sing
2,277
Elected
Raskot
Dharma Raj Shahi
3,047
Elected
Shuva Kalika
Govinda Prasad Acharya
2,409
Elected
Mugu
Khatyad
Aja Bahadur Shahi
3,520
Elected
Jumla
Tatopani
Rewati Rawal
1,758
Elected
Tila
Moti Lal Rokaya
1,936
Elected
Gori Kala Budha
2,022
Elected
Patrasi
Janmaya Rokaya
2,725
Elected
Sinja
Purna Prasad Dhital
1,949
Elected
Sitali Rokaya
1,956
Elected
Bajhang
Khaptadchhanna
Bishnu Kumar Thapa
3,232
Elected
Chabispathivera
Basanta Bahadur Chalaune
3,684
Elected
JayaPrithivi
Ratan Bahadur Singh
4,627
Elected
Durgathali
Dil Bahadur Thapa
2,823
Elected
Masta
Harka Dhami
2,817
Elected
Achham
Mellekh
Jwala Singh Saud
5,144
Elected
Doti
Bogatan Phudsil
Kamal Bahadur Gadsila
2,058
Elected
Kailali
Gauriganga
Devi Datta Kadel
13,795
Elected
Tikapur
Khadak Bahadur Shah
7,955
Elected
Bardgoriya
Ganesh Raj Giri
4,569
Elected
Mohanyal
Devi Dutta Upadhyaya
3,134
Elected
Kanchanpur
Belauri
Poti Lal Choudhary
8,787
Elected
Dadeldhura
Ajaymeru
Umesh Prasad Bhatta
2,469
Elected
Aalital
Sher Singh Parki
2,389
Elected
Maina Kumari Rawal
2,602
Elected
Parashuram
Bimala Kumari Bohara
5,885
Elected
Baitadi
Patan
Kamal Singh Bohara
5,751
Elected
Melauli
Bhim Bahadur Chand
3,096
Elected
Darchula
Apihimal
Bhakta Singh Thekre Bohara
2,312
Elected
Naugad
Daljit Singh Dhami
3,589
Elected
Marma
Jaman Singh Dhami
3,813
Elected
Malikarjun
Kalyan Singh Dhami
3,566
Elected
Lekam
Ram Dutta Joshi
2,976
Elected
Vyans
Vinod Singh Kunwar
2,512
Elected