election.ekantipur.com
Local Election 2079
NP
|
EN
Province
Province 1
Madhesh Province
Bagmati Province
Gandaki Province
Lumbini Province
Karnali Province
Sudurpaschim Province
District
Municipality or Rural Municipality
Search
Partywise Elected Candidates
2.6K
Shares
Facebook
Twitter
Messenger
Viber
Whatsapp
CPN-UML
Partywise Candidates
-- Select Party --
Nepali Congress
CPN-UML
Sanghiya Loktantrik Rastriya Manch
Rastriya Janamukti Party
Maoist Centre
CPN (Unified Socialist)
Janata Samajwadi Party
Rastriya Prajatantra Party
Mangol National Organization
CPN (Maxist Leninist)
Kirat Khumbuwan Sajha Party
Loktantrik Samajwadi Party
Unnat Loktantra Party
Nepal Bibeksheel Party
Nepal Loktantrik Party
Janamat Party
Maulik Jarokilo Party
Bibeksheel Sajha Party
Nepal Samabeshi Party
Nepali Janata Dal
Aamul Pariwartan Mashiha Party
Nepal Pariwaar Dal
Rastriya Janamorcha
CPN Maxist (Puspalal)
Khambuwan Rastriya Morcha Nepal
Nepal ka lagi Nepali Party
Janasamajwadi Party Nepal
Rastriya Prajatantra Party Nepal
Nepal Workers' and Peasants' Party
Nepali Congress (BP)
Nagarik Unmukti Party
Nepal Sadbhawana Party
CPN Maoist Socialist
CPN (Socialist)
Pichada Barna Nishad Dalit Janajati Party
Nepal Janata Party
Rastriya Samajwadi Party Nepal
Nepal Sanghiya Samajwadi Party
Sachet Nepali Party
Janata Pragatisheel Party
Bahujan Shakti Party
Tarai Madhesh Loktantrik Party
Rastriya Sadbhawana Party
Bahujan Ekata Party
Samajik Ekata Party
Rastriya Janata Party
Etihasik Prajatantrik Janata Party Nepal
Bahujan Samaj Party Nepal
Sanghiya Loktantrik Rastriya Manch (Tharuhat)
Nepal Sushashan Party
Adhunik Nepal Samajwadi Party
Tamshaling Loktantrik Party
Janajagaran Party Nepal
Rastriya Nagarik Party
Nepa Rastriya Party
CPN Nationalist
Rastriya Yatharthawadi Party
Nationalist Peoples' Party
Prajatantrik Party Nepal
Samajwadi Kendra Nepal
Nepal Communist Party Pariwartan
Nepal Dalit Party
Deshbhakta Samaj
Rastriya Mukti Aandolan Nepal
Sajha Party Nepal
District
Mun / VDC
Mayor :
Vice Mayor
Vote
Taplejung
Aathrai Tribeni
Dipendra Pemu
3,036
Elected
Shanta Kumari Aangbuhang
2,819
Elected
Pathibhara Yangwarak
Keshar Kumar Subba
2,898
Elected
Rana Maya Gurung
3,186
Elected
Phungling
Bhimadevi Ojha
4,277
Elected
Sidingba
Maan Bahadur Rai
3,085
Elected
Panchthar
Yangwarak
Bhim Bahadur Yongya
4,118
Elected
Bawa Meyangbo
3,918
Elected
Hilihang
Sumitra Upreti Sedai
4,146
Elected
Illam
Chulachuli
Dil Kumari Limbu (Yonghang)
4,450
Elected
Deumai
Surya Prasad Pokhrel
8,695
Elected
Pawi Maya Rai
8,563
Elected
Fakphokthum
Dipendra Khanal
5,322
Elected
Kalpana Rai
5,158
Elected
Mai
Khambasim Limbu
8,132
Elected
Hima Bhandari
7,875
Elected
Maijogmai
Kush Bahadur Thebe
5,135
Elected
Mangsebung
Hemanta Rai
3,818
Elected
Rong
Bishnu Maya Khawas
4,697
Elected
Jhapa
Arjundhara
Baldev Singh Gomden Tamang
19,169
Elected
Khadgamaya Parajuli
17,637
Elected
Kachankawal
Nabraj Bhattarai
8,143
Elected
Kankai
Rajendra Kumar Pokhrel
8,673
Elected
Kamal
Pramila Neupane
10,845
Elected
Gauradhaha
Chatrapati Subedi
12,849
Elected
Jalbarsha Rajbanshi
11,914
Elected
Gauriganj
Pujan Neupane (Kuwar)
4,755
Elected
Barhadashi
Devindra Prasad Chamlagain
7,148
Elected
Shanta Devi Siwakoti
6,636
Elected
Birtamod
Pabitra Devi Mahatara
16,520
Elected
Nagendra Prasad Sangroula
15,586
Elected
Buddhashanti
Bhawani Prasad Khatiwada
8,074
Elected
Mechinagar
Gopal Chandra Budhathoki
26,478
Elected
Mina Kumari Pokharel
21,590
Elected
Shivasataxi
Mega Hang Thopra
21,374
Elected
Nar Maya Karki
14,155
Elected
Morang
Uralabari
Ganga Prasad Kharel
12,156
Elected
Mina Kumari Khatiwada
10,728
Elected
Katahari
Sita Devi Rajbanshi
5,848
Elected
Kanepokhari
Rajmati Ingnaam
8,975
Elected
Bholi Prasad Adhikari
9,570
Elected
Kerabari
Suman Miringching Magar
7,810
Elected
Man Maya Magar
6,766
Elected
Gramthan
Gunawati Devi Tharu
6,123
Elected
Patahrishanishchare
Mohan Prasad Tumwapo
12,956
Elected
Devi Maya Kafle
11,747
Elected
Belbari
Dil Prasad Rai
16,422
Elected
Rangeli
Dilip Kumar Agrawal
12,861
Elected
Bhuma Kumari Parajuli
11,790
Elected
Ratuwamai
Damyanta Devi Chudal
9,374
Elected
Letang
Bhupendra Kumar Lawati
10,227
Elected
Krishna Kumari Pokharel
9,460
Elected
Biratnagar
Shilpa Karki
25,680
Elected
Sunwarshi
Shyam Prasad Rajbanshi
8,639
Elected
Mira Devi Das Kewarat
8,383
Elected
Sundarharaicha
Kedar Prasad Guragain
21,405
Elected
Akila Chaudhari
22,452
Elected
Sunsari
Itahari
Sangita Kumari Chaudhari
32,436
Elected
Gadhi
Aash Narayan Chaudhari
8,901
Elected
Anita Kumari Sah
7,815
Elected
Barahchhetra
Nanda Kumari Sunuwar
15,766
Elected
Barju
Jiwachha Kumar Raya
7,861
Elected
Nitu Kumari Chaudhari
8,045
Elected
Ramdhuni
Shankar Lal Chaudhari
13,372
Elected
Tara Thapa
12,220
Elected
Dhankuta
Chaubise
Raj Kumar Limbu
5,038
Elected
Tanka Maya Pangmi
4,983
Elected
Dhankuta
Chintan Tamang
7,666
Elected
Bhima Devi Khanal
7,196
Elected
Pakhribas
Namrata Gautam
5,062
Elected
Mahalaxmi
Manju Kumari Karki (Adhikari)
5,384
Elected
Shahidbhumi
Manoj Rai
4,214
Elected
Rantashwari Rai
4,672
Elected
Sangurigadhi
Muna Rai
4,650
Elected
Sankhuwasabha
Khandbari
Maheshwara Shrestha
6,385
Elected
Chainpur
Krishna Kumar Tamang
6,757
Elected
Alina Shrestha
6,305
Elected
Dharmadevi
Udaya Chandra Poudel
4,282
Elected
Bhotkhola
Wang Chhedar Lama
1,803
Elected
Sahana Lama
1,791
Elected
Madi
Jiwan Lingthep
4,331
Elected
Sunita Devi Bhattarai
4,110
Elected
Bhojpur
Temkemaiyum
Rama Devi Rai
3,388
Elected
Pauwadungma
Kiran Rai
2,499
Elected
Jyotsana Rai
2,406
Elected
Bhojpur
Nirmala Sherpa
5,500
Elected
Shadananda
Surendra Kumar Udas
6,772
Elected
Hatuwagadhi
Prem Kumar Rai
4,042
Elected
Terhathum
Chhathar
Santa Bir Limbu
3,915
Elected
Tara Kharel
3,762
Elected
Menchayam
Yadav Bahadur Khapung
2,055
Elected
Myanglung
Sanjay Kumar Tumbahangfe
5,117
Elected
Jamuna Devi Subedi
5,210
Elected
Okhaldhunga
Champadevi
Dil Maya Magar
1,801
Elected
Molung
Uttam Rai
4,052
Elected
Urmila Khatiwada
4,200
Elected
Likhu
Asmita Thapa
4,116
Elected
Siddhicharan
Kedar Babu Basnet
5,698
Elected
Khotang
Ainselukhark
Girendra Bahadu1r Rai
2,606
Elected
Diprung Chuichumma
Lokendra Rai
2,803
Elected
Aruna Thapa
2,733
Elected
Rawa Besi
Koushila Kumari Gurung
2,257
Elected
Solukhumbu
Khumbupasanglahmu
Mingma Chiri Sherpa
2,028
Elected
Tasi Lhamu Sherpa
2,023
Elected
Mapya Dudhkoshi
Buddhi Kiran Rai
3,343
Elected
Udayapur
Katari
Gita Khadka
6,413
Elected
Chaudandigadhi
Kalu Man Lama
8,863
Elected
Manika Devi Dulal
9,566
Elected
Triyuga
Maheshwari Rai
13,703
Elected
Belaka
Jira Rai
8,276
Elected
Saptari
Agnisair Krishna Savaran
Dina Nath Chaudhari
4,874
Elected
Dakneshwori
Ram Lakhan Malah
5,854
Elected
Mira Kumari Yadav
6,197
Elected
Rajgadh
Om Prakkash Mandal
4,149
Elected
Siraha
Karjanha
Bhola Prasad Pokharel
3,839
Elected
Kalyanpur
Ram Pukar Sah Teli
5,883
Elected
Rekha Kumari Yadav
5,733
Elected
Golbazar
Shyam Kumar Shrestha
7,908
Elected
Manti Sah
7,703
Elected
Dhangadhimai
Shiva Shankar Mahato
7,056
Elected
Naraha
Ram Pramod Yadav
2,695
Elected
Gulab Devi Chaudhari
2,571
Elected
Bhagawanpur
Ugra Narayan Yadav
4,302
Elected
Rekha Kumari Yadav
3,960
Elected
Bishnupur
Satya Narayan Yadav
2,158
Elected
Siraha
Nabin Kumar Yadav
11,143
Elected
Babita Kumari Shah
10,126
Elected
Sukhipur
Ram Autar Yadav
4,434
Elected
Renu Devi Sah
4,614
Elected
Dhanusha
Aaurahi
Uma Shankar Prasad Sah
3,326
Elected
Punam Kumari Sah
2,949
Elected
Chhireshwornath
Sukha Dev Yadav
7,913
Elected
Nagarain
Radha Devi Yadav
5,730
Elected
Mithila
Sunita Singh Budathoki
7,414
Elected
Bideha
Bechan Das Tatma
4,412
Elected
Asha Devi Jha
4,659
Elected
Mahottari
Ramgopalpur
Ram Dular Sah
5,349
Elected
Rina Devi Yadav
4,263
Elected
Sarlahi
Barahathawa
Kalpana Kumari Katuwal
12,273
Elected
Rambabu Prasad Sah
9,901
Elected
Hariwan
Hari Maya Ghalan
6,855
Elected
Rautahat
Garuda
Kanthamani Prasad Kalwar
4,564
Elected
Dewahhi Gonahi
Premlal Shah Kanu
4,292
Elected
Paraniya Devi
4,445
Elected
Maulapur
Rina Kumari Shah
5,564
Elected
Nagendra Prasad Yadav
4,914
Elected
Bara
Kalaiya
Binod Prasad Shah
24,139
Elected
Rausan Parwin
19,251
Elected
Jitpur Simara
Bhola Prasad Adhikari
17,492
Elected
Nijgadh
Surath Puri
9,475
Elected
Som Maya Theeng
8,659
Elected
Pacharauta
Jalandhar Singh Jaiswar
4,732
Elected
Nasima Khatun
4,538
Elected
Parwanipur
Ramchhatri Prasad Kurmi
2,917
Elected
Sugandhi Devi Kanuyin
3,232
Elected
Prasauni
Binod Prasad Jaiswal
4,488
Elected
Kiran Devi
3,983
Elected
Parsa
Chhipaharmai
Manoj Kumar
4,188
Elected
Thori
Lal Bahadur Shrestha
4,049
Elected
Gokulo Kumari Regmi
4,259
Elected
Parsagadhi
Gokarna Pathak
6,624
Elected
Puja Chaudhary
7,616
Elected
Pokhariya
Praduman Prasad Chauhan
5,554
Elected
Rubi Kumari Thakur
5,195
Elected
Bahudaramai
Sushma Kumari Kushwaha
6,640
Elected
Bindabasini
Jyoti Devi Chaurasiya
2,366
Elected
SakhuwaPrasauni
Jaswanta Yadav
6,641
Elected
Sindhuli
Kamalamai
Manju Devkota
12,694
Elected
Golanjor
Shankar Raj Baral
4,744
Elected
Phikkal
Parbati Sunuwar
4,062
Elected
Raju Baral
4,256
Elected
Ramechhap
Umakunda
Sher Bahadur Sunuwar
3,728
Elected
Khadadevi
Gyan Kumar Shrestha
7,359
Elected
Rama Ghising
7,458
Elected
Manthali
Lawa Shrestha
9,718
Elected
Ishwari Basnet
9,161
Elected
Likhu
Dipa Pakhrin
4,126
Elected
Dolakha
Jiri
Mitra Bahadur Jirel
2,737
Elected
Krishna Maya Budathoki
3,434
Elected
Bhimeshwor
Kamala Basnet
7,264
Elected
Melung
Hari Kumar Tamang
5,169
Elected
Gayatri Acharya
4,702
Elected
Bigu
Devika Thami
4,013
Elected
Shailung
Parwati Karki
5,135
Elected
Sindhupalchowk
Indrawati
Jhamka Nath Nepal
7,127
Elected
Shovana Tamang
6,513
Elected
Panchpokhari Thangpal
Tasi Lama
5,608
Elected
Sunita Adhikari
5,722
Elected
Melamchi
Uma Pradhan
10,164
Elected
Lisangkhu Pakhar
Mithu Devi Lama
3,251
Elected
Sunkoshi
Tapindra Prasad Timalsina
5,932
Elected
Kavrepalanchowk
Dhulikhel
Ashok Kumar Byanju Shrestha
8,351
Elected
Panauti
Geeta Banjara
12,337
Elected
Panchkhal
Surya Maya Danuwar
9,534
Elected
Banepa
Bimala Sapkota Dahal
11,992
Elected
Lalitpur
Konjyosom
Krishna Man Lama
3,104
Elected
Mahalaxmi
Hari Govinda Shrestha
9,350
Elected
Lalitpur
Manjali Shakya Bajracharya
25,085
Elected
Bhaktapur
Changunarayan
Ramesh Budhathoki
11,107
Elected
Suryabinayak
Basu Dev Thapa
14,758
Elected
Sarita Bhattarai Timilsina
14,490
Elected
Kathmandu
Kageshwori Manohara
Shanta Thapa
9,975
Elected
Kathmandu
Sunita Dangol
68,612
Elected
Gokarneshwor
Sannani Lama
8,804
Elected
Chandragiri
Basanti Shrestha
15,564
Elected
Tokha
Prakash Adhikari
10,340
Elected
Nagarjun
Sushila Adhikari
9,474
Elected
Budhanilakantha
Mitha Ram Adhikari
14,250
Elected
Anita Lama
14,314
Elected
Nuwakot
Kispang
Bir Bal Tamang
3,638
Elected
Rasuwa
Uttargaya
Madhav Prasad Aryal
2,999
Elected
Chameli Gurung
3,134
Elected
Gosaikunda
Kaisang Nurpur Tamang
2,563
Elected
Pratima Tamang
2,545
Elected
Naukunda
Chandra Bahadur Glan
2,904
Elected
Dhading
Galchi
Kedarnath Khatiwada
7,309
Elected
Thakre
Ram Kumar Acharya
10,355
Elected
Makwanpur
Indrasarowar
Dev Krishna Pudasaini Sharma
3,722
Elected
Uma Kumari Lama
3,725
Elected
Bhimphedhi
Hidam Lama
5,591
Elected
Chitwan
Ichchhyakamana
Dan Bahadur Gurung
6,110
Elected
Maya Silwal
5,344
Elected
Kalika
Binod Regmi
10,714
Elected
Bimala Tamang
10,449
Elected
Khairahani
Kavita Upreti
13,025
Elected
Madi
Tara Kumari Kaji Mahato
9,901
Elected
Ratnanagar
Yadav Prasad Pathak
13,514
Elected
Lamjung
Kwholasothar
Surya Prasad Gurung
3,856
Elected
Gami Maya Gurung
3,989
Elected
Dordi
Yuvraj Adhikari
4,738
Elected
Besishahar
Guman Singh Aryal
9,479
Elected
Padma Gurung
8,714
Elected
MadhyaNepal
Sita Gurung
6,416
Elected
Marsyangdi
Arjun Gurung
6,131
Elected
Juna Maya Thapa
5,895
Elected
Sundarbazar
Bhawani K.C.
5,018
Elected
Tanahun
Ghiring
Hom Bahadur Thapa
4,331
Elected
Radha Devi Adhikari
4,481
Elected
Bandipur
Surendra Bahadur Thapa
3,229
Elected
Bhimad
Dadhi Raj Subedi
8,128
Elected
Sharada Khanal
7,667
Elected
Myagde
Shree Prasad Shrestha
4,950
Elected
Syangja
Aandhikhola
Bishwa Nath Poudel
5,177
Elected
Sita Thapa
5,273
Elected
Kaligandaki
Khim Bahadur Thapa
6,700
Elected
Sabitra Koiraal
6,223
Elected
Phedikhola
Ghanshyam Subedi
3,836
Elected
Deu Kumari Gurung
3,978
Elected
waling
Krishna Khand
13,776
Elected
Biruwa
Surya Bahadur Kunwar
4,872
Elected
Bhagwati Sharma
4,937
Elected
Harinas
Khim Narayan Manandhar
4,769
Elected
Indra Kumari Thapa Rana
4,740
Elected
Kaski
Anapurna
Bishnu Bahadur K. C.
6,722
Elected
Chandrakala Adhikari
6,608
Elected
Pokhara Lekhnath
Manju Devi Gurung
58,582
Elected
Madi
Kalpana Gurung
5,828
Elected
Rupa
Navraj Ojha
5,749
Elected
Lal Suwa Gurung
5,332
Elected
Manang
Chame
Lokendra Bahadur Ghale
320
Elected
Narpa Bhumi
Mingmar Phuncho Lama
Elected Unopposed
Manang Ngisyang
Kanchha Ghale
861
Elected
Mustang
Thasang
Pradip Gauchan
1,144
Elected
Dalome
Lopsang Chhompel Bista
689
Elected
Chhiring Lhamo Gurung
641
Elected
Lomanthang
Tasi Nhurbu Gurung
668
Elected
Chyamu Bista Gurung
632
Elected
Varagung Muktichhetra
Ringjin Namgel Gurung
867
Elected
Dhiki Gurung
749
Elected
Parbat
Kushma
Swasthani Rijal
9,092
Elected
Painyu
Yam Kumari Rana
3,777
Elected
Mahashila
Ishwari Prasad Bhusal
2,753
Elected
Dhan Subba Bika
2,706
Elected
Modi
Hira Devi Sharma
6,019
Elected
Bimal Lamichhane
6,303
Elected
Bihadi
Mina Sharma Tiwari
3,227
Elected
Myagdi
Annapurna
Bharat Kumar Pun
4,058
Elected
Diwa Kumari Tilija Pun
4,015
Elected
Beni
Surat KC
7,603
Elected
Mangala
Sat Prasad Roka
3,968
Elected
Prem Kumari Khatri
4,261
Elected
Malika
Beg Prasad Garbuja
3,091
Elected
Laxmi Devi Gharti Magar Pun
3,167
Elected
Baglung
Dhorpatan
Dev Kumar Nepali
5,650
Elected
Nawalparasi East
Kawasoti
Bishnu Prasad Bhusal
18,608
Elected
Phul Kumari Thaten
19,024
Elected
Devchuli
Hari Prasad Neupane
12,806
Elected
Parwata Tiwari
12,749
Elected
Bulingtar
Dipendra Sunari
4,059
Elected
Baudikali
Prakash Ojha
3,976
Elected
Dil Kumarri KC Saru
3,962
Elected
Madhyabindu
Bhim Lal Adhikari
16,212
Elected
Purna Kala Chaudhary
16,105
Elected
Binayee Tribeni
Ghanshyam Giri
7,658
Elected
Bhagwati Baidwar Chhetri
7,671
Elected
Gulmi
Kaligandaki
Manju Kumari Darlami
4,485
Elected
Chatrakot
Ram Prasad Pandey
6,586
Elected
Sabitra Gyawali
6,472
Elected
Dhurkot
Sita Giri
6,001
Elected
Madane
Sarita Khadka
4,567
Elected
Musikot
Jeev Lal Kharel Jeevan
7,399
Elected
Ganga Shrestha
7,011
Elected
Rurukshetra
Mina Devi Gautam
5,451
Elected
Satyawati
Tika Ram Pandey
6,586
Elected
Nirmaya Taramu
6,572
Elected
Palpa
Tinau
Prem Shrestha
5,090
Elected
Nisdi
Mukta Bahadur Saru
6,652
Elected
Tiran Kumari Shrestha
6,638
Elected
Purbakhola
Nun Bahadur Thapa
6,039
Elected
Bhagirathi Sharma (Bhattarai)
5,894
Elected
Bagnaskali
Sarswati Darlami(Chidi)
6,466
Elected
Hari Prasad Pathak
5,873
Elected
Mathagadhi
Yam Bahadur Chidi
6,109
Elected
Bishnu Maya Lungche
5,882
Elected
Rambha
Bishnu Prasad Bhandari
5,586
Elected
Radha Kumari Shrestha
5,719
Elected
Rupandehi
Omsatiya
Manjit Kumar Yadav
4,832
Elected
Gaidahawa
Surendra Paudel
5,631
Elected
Madhuri Jaiswal
4,757
Elected
Tillotama
Jageshwore Devi Choudhary
23,086
Elected
Devdaha
Dhruba Prasad Kharel
12,943
Elected
Bidhya Laxmi Gurung
13,784
Elected
Butwal
Sabita Devi Aryal
25,061
Elected
Lumbini Sanskrrtika
Kalpana Harijan
6,169
Elected
Sudhdhodhan
Shanta Devi Gyawali
6,682
Elected
Siddharthanagara
Uma Adhikari
8,813
Elected
Sainamaina
Bina Rana
12,769
Elected
Arghakhanchi
Chhatradev
Mani Panthi
7,519
Elected
Panini
Tek Raj Neupane
7,749
Elected
Narmada Gautam(Paudel)
7,661
Elected
Malarani
Dal Bahadur Bhattarai
8,283
Elected
Dipa Pokhrel
8,155
Elected
Sandhikharka
Krishna Prasad Shrestha
11,135
Elected
Mishra Acharya
9,646
Elected
Sitganga
Gita Bhat
10,288
Elected
Kapilvastu
Banganga
Chara Pani Aryal
18,999
Elected
Reeta Kumari Choudhary
19,399
Elected
Yashodhara
Shiva Dayak Tiwari
4,462
Elected
Gunja Devi Maurya
4,045
Elected
Bijayanagar
Gopal Bahadur Thapa
5,838
Elected
Laxmi Kumari Choudhary
4,930
Elected
Shivaraj
Shiva Kumari Choudhary
7,955
Elected
Pyuthan
Naubahini
Dil Bahadur Thapa
6,537
Elected
Visna Thapa
6,304
Elected
Sarumarani
Jhag Bahadur Bishwakarma
4,288
Elected
Basanta Khadka
4,394
Elected
Rolpa
Triveni
Karna Bahadur Batha Magar
5,085
Elected
Dang
Ghorahi
Naru Lal Choudhary
31,728
Elected
Huma Kumari DC
30,403
Elected
Tulsipur
Tika Ram Khadka
31,408
Elected
Syani Choudhary
30,597
Elected
Rapti
Kamala Pati Choudhary
6,674
Elected
Bardiya
Thakurbaba
Beena Kumari Bhattarai
8,173
Elected
Badaiyatal
Laxmi Kumari Adhikari
8,850
Elected
Bansagadhi
Khadak Bahadur Khadka
10,947
Elected
Indira Choudhary
11,035
Elected
Nawalparasi West
Ramgram
Dhanpat Yadav
7,824
Elected
Sarawal
Sukhadi Prasad Choudhary Tharu
7,059
Elected
Basmati Chamar
5,743
Elected
Sunwal
Bimala Aryal
14,838
Elected
Surya Prasad Dube
13,798
Elected
Eastern Rukum
Sisne
Gopal Reule
3,761
Elected
Salyan
Kalimati
Dan Bahadur Khatri KC
3,741
Elected
Sansilta Oli DC
3,535
Elected
Kumakh Malika
Lal Bahadur Rawat
4,143
Elected
Chhatreshwori
Oj Bahadur Budhathoki
3,892
Elected
Buddha Kumari Khatri
3,382
Elected
Surkhet
Chingad
Bodh Bikram GC
3,591
Elected
Mina Kumari Rokaya
3,581
Elected
Bheriganga
Yagya Prasad Dhakal
10,022
Elected
Dhansara Bohara
9,614
Elected
Lekbeshi
Bimala Khadluk
6,109
Elected
Birendranagar
Mohan Maya Bhandari
16,038
Elected
Nilkantha Khanal
20,364
Elected
Simta
Ain Bahadur Chand
6,170
Elected
Goma Sharma (Regmi)
6,091
Elected
Dailekh
Aathabis
Tarka Bahadur Baduwakl
5,327
Elected
Kalpana Kumari Thapa
5,113
Elected
Gurans
Top Bahadur BC
4,681
Elected
Siwa Kumri Khadka
4,698
Elected
Thantikandh
Deviram Baduwal
2,695
Elected
Dungeshwor
Sundar Kumar KC
3,406
Elected
Kalawati Neupane
3,577
Elected
Dullu
Bina Karki
7,160
Elected
Narayan
Loman Sharma
5,436
Elected
Trapta Kumari Khadka
5,673
Elected
Jajarkot
Junichande
Bed Bahadur Shahi
3,444
Elected
Barekot
Bir Bahadur Giri
3,954
Elected
Bheri
Chandra Prakash Gharti
4,842
Elected
Shibalaya
Nain Shara Shahi
2,429
Elected
Dolpa
Chharka Tangsong
Karma Dundup Gurung
Elected Unopposed
Tripurasundari
Jan Chandra Rokaya
2,104
Elected
Devi Gharti
1,856
Elected
Shey Phoksundo
Dhawa Samduk Gurung
Elected Unopposed
Kalikot
Tilagufa
Mahendra Bahadur Shahi
2,756
Elected
Mahawai
Dan Sing Sejuwal
2,271
Elected
Sanni Triveni
Parwati Sing (Sanjhal)
1,681
Elected
Mugu
Mugum Karmarong
Chiring Puti Lama
1,561
Elected
Bajura
Chededaha
Dil Bahadur Rawat
3,747
Elected
Gaumul
Hari Bahadur Rokaya
3,434
Elected
Sita Rokaya Thapa
3,194
Elected
Jagannath
Kali Bahadur Shahi
2,319
Elected
Maru Kala Bista
2,178
Elected
Badimalika
Amar Bahadur Khadka
4,019
Elected
Nanda Kumari Thapa
4,233
Elected
Budhiganga
Ram Bahadur Baniya
4,777
Elected
Maya Kumari Khadka Kunwar
4,727
Elected
Budhinanda
Janak Kumar Bohara
5,115
Elected
Himali
Raj Kala Sarki
2,367
Elected
Bajhang
Talkot
Kalak Bahadur Rokaya
2,759
Elected
Parbati Kumari Bhandari
2,621
Elected
Thalara
Prakash Bahadur Rokaya
2,774
Elected
Saipal
Manbir Bohara
675
Elected
Dolma Tamang
675
Elected
Achham
Kamalbazar
Sharada Kumari Bista
4,528
Elected
Turmakhad
Dambar Bahadur BC
3,523
Elected
Bimala Kumari Shahi
3,501
Elected
Bannigadhi Jayagadh
Bindu Rawal
2,731
Elected
Mangalsen
Padam Bahadur Bohara
5,737
Elected
Sangeeta Kumari Rawal
5,719
Elected
Doti
Jorayal
Durga Datta Ojha
3,449
Elected
Jamuna Kumari Bohara Rokaya
3,599
Elected
Kailali
Godawari
Sharada Devi Rokaya
10,670
Elected
Chure
Chakra Bahadur Bogati
3,305
Elected
Dhangadhi
Kandakala Kumari Rana
15,479
Elected
Bardgoriya
Karna Bahadur Kunwar
5,842
Elected
Lamkichuha
Juna Choudhary
11,708
Elected
Kanchanpur
Dodharachandani
Kishore Kumar Limbu
7,104
Elected
Belauri
Jog Ram Choudhary
7,583
Elected
Laljhadi
Nirmal Rana
4,516
Elected
Sapana Choudhary
3,561
Elected
Shuklaphanta
Ran Bahadur Mahara
6,773
Elected
Baitadi
Dasharathchand
Pushkar Raj Joshi
6,585
Elected
Dogadakedar
Chakra Bahadur Karki
4,917
Elected
Parvati Karki
4,784
Elected
Pancheshwar
Gorakh Bahadur Chand
3,782
Elected
Bina Bhatta
3,064
Elected
Shivanath
Sakuntala Saud
2,817
Elected
Sigash
Dhana Dhami
2,939
Elected
Surnaya
Ammar Bahadur Kunwar
2,350
Elected
Darchula
Dunhun
Narendra Bahadur Singh Badal
2,886
Elected
Mahakali
Nar Singh Chaisir
5,013
Elected
Durga Kumari Khatri
4,626
Elected
Malikarjun
Heera Singh Dhami
4,034
Elected
Vyans
Mangal Singh Dhami
2,949
Elected
Shailyashikhar
Vijaya Singh Dhami
5,509
Elected
Shanti Khadayat
5,648
Elected